Zadania 2006 (pol)

1. Piana
Zbadaj mechanizm zaniku piany na cieczy. W jakich warunkach piana utrzymuje się najdłużej?

2. Cienie
Gdy oświetla się małe, nieprzezroczyste przedmioty, ich cienie wykazują wzorzystą strukturę. Jakie informacje na temat tych obiektów daje się uzyskać na podstawie obserwowanych wzorów?

3. Kaczy stożek
Układ fal wytwarzanych przez kaczkę płynąca po stawie przypomina układ fal związany ze stożkiem Macha. Od jakich parametrów zależy ten układ?

4. Szepcząca galeria
Szepcząca galeria w katedrze św. Pawła w Londynie jest przykładem okrągłej budowli, w której szept mówiony do ściany z jednej strony jest słyszalny ze strony przeciwnej. Zbadaj to zjawisko.

5. Prawdopodobieństwo
Moneta jest utrzymywana nad poziomą powierzchnią. Jakie winny być początkowe warunki, aby po upuszczeniu monety i osiągnięciu przez nią stanu spoczynku prawdopodobieństwa znalezienia orła i reszki były jednakowe?

6. Mycie podłogi
Mokra szmata rozłożona na podłodze i ciągnięta po niej daje się z trudem przesuwać. Od czego zależy siła występującego tu oporu?

7. Powietrzny ślizgacz
Na stole leży kartka papieru. Gdy się dmucha wzdłuż powierzchni stołu, kartka zaczyna się nad nim ślizgać. Określ charakterystykę lotu tej kartki.

8. Elektrostatyka
Zaproponuj i wykonaj urządzenie do pomiaru gęstości ładunku, jaki wytwarza się na plastikowej linijce po potarciu jej kawałkiem materiału.

9. Dźwięk i piana
Zbadaj rozchodzenie się dźwięku w pianie.

10. Odwrócone wahadło
Odwrócone wahadło daje się ustabilizować, tj. utrzymać w takiej pozycji. Możliwe jest nawet ustabilizowanie wielokrotnego odwróconego wahadła (jedno wahadło na szczycie drugiego). Zademonstruj przykład takiej stabilizacji i określ parametry, od których to zjawisko zależy.

11. Śpiewająca rura
W ustawionej pionowo rurze otwartej na obu końcach można wytwarzać dźwięk za pomocą małego płomienia. Zbadaj to zjawisko.

12. Toczący się magnes
Zbadaj ruch magnesu podczas jego toczenia się w dół po pochyłej płaszczyźnie.

13. Dźwięk
Zmierz prędkość dźwięku w cieczy za pomocą światła.

14. Materiały komórkowe
Zbadaj zachowanie strumienia cieczy padającego na powierzchnię materiału o gąbczastej strukturze.

15. Ciepło i temperatura
Para wytwarzana w zbiorniku wrzącej wody jest doprowadzana rurką do nasyconego roztworu soli. Czy roztwór ten może być przez parę podgrzany do temperatury powyżej 100 stopni Celsjusza? Zbadaj to zjawisko.

16. Twardość
Stalowa kulka upada na poziomą powierzchnię. Jeśli na tej powierzchni położy się kartkę papieru, a na niej kalkę, po upadku pozostanie okrągły ślad na papierze. Zaproponuj skalę twardości (dla materiału podłoża) oparta na takiej metodzie pomiarowej.

17. Magnetohydrodynamika
Płytkie naczynie napełnione jest cieczą / zawiera ciecz. Gdy przyłoży się pole elektryczne i magnetyczne, ciecz zaczyna się poruszać. Zbadaj to zjawisko i zaproponuj jego zastosowanie w praktyce.