Zadania 2011 (pol)

1. Taśma samoprzylepna
Wyznacz siłę potrzebną do oderwania kawałka taśmy samoprzylepnej od poziomej powierzchni. Zbadaj, jak zależy ona od istotnych parametrów.

2. Schnięcie
Naczynia stołowe, sztućce itp. po umyciu gorącą wodą schną z nierówna szybkością. Zbadaj, jak czas schnięcia zależy od istotnych parametrów.

3. Odskakujący płomień
Umieść płomień, np. palnika Bunsena, między dwiema równoległymi płytami metalowymi, które są naładowane elektrycznie. Zbadaj, jak płomień się porusza.

4. Łamliwe spaghetti
Znajdź warunki, przy których suchy makaron spaghetti spadając na twardą podłogę nie ulegnie złamaniu.

5. Samochód
Zbuduj model samochodu napędzanego silnikiem, który wykorzystuje energię zgromadzoną w elastycznym baloniku napełnionym powietrzem. Określ, jak odległość przebywana przez samochodzik zależy od istotnych parametrów i postaraj się uzyskać maksymalną sprawność samochodu.

6. Konwekcja
Gdy pojemnik napełniony cieczą zaczniemy grzać od spodu i chłodzić od góry, będzie w nim zachodził transport ciepła. Jaką modyfikację zjawiska spowoduje ruch obrotowy pojemnika wokół swojej pionowej osi.

7. Bębenek z kubeczka
Plastikowy kubeczek trzymamy do góry dnem i uderzamy palcami w jego denko. Zbadaj wytwarzany dźwięk w sytuacji, gdy otwarty koniec kubeczka znajduje się nad powierzchnią wody, na samej powierzchni lub też pod nią.

8. Wzmacniacz domino
Dobrze znane jest zjawisko przewracania się kolejnych klocków domina ustawionych w rzędzie po przewróceniu pierwszego. Zbadaj, jak zachodzi transfer energii w przypadku, gdy kolejne klocki “ominą” są stopniowo coraz wyższe i określ ograniczenia co do wysokości tych klocków.

9. Uciekający proszek
Gdy gorący drut zanurzymy w zlewce z woda, na której powierzchni pływa proszek, np. likopodium, proszek ten zaczyna się szybko poruszać. Zbadaj parametry, które wpływają na szybkość poruszania się drobin proszku.

10. Kopczyki Faradaya
Zbadaj zjawisko, które można zaobserwować w naczyniu wypełnionym małymi kulkami (np. ziarnkami gorczycy) podczas pionowych drgań o częstotliwości w zakresie 1-10 Hz, a które w języku angielskim nosi nazwę Faraday heaping.

11. Odciski palców
Napełnij szklankę woda i trzymaj ja w palcach. Spoglądając z góry na wewnętrzną ściankę szklanki zauważysz, że jedyną rzeczą widoczną przez ściankę jest jasny i wyraźny obraz odcisków palców z liniami papilarnymi. Zbadaj i wyjaśnij to zjawisko.

12. Lewitujący bączek
Istnieje zabawka (np. “Levitron”), w której wirujący magnetyczny bączek lewituje nad płytką zawierającą magnesy. W jakich warunkach może wystąpić to zjawisko.

13. Żarówka
Jaki jest stosunek emitowanej przez małą żarówkę energii cieplnej do energii emitowanego przez nią światła w zależności od napięcia zasilającego żarówkę.

14. Poruszający się walec
Połóż kartkę papieru na poziomym stole i umieść na niej przedmiot w kształcie walca (np. ołówek). Wyciągnij papier i zbadaj ruch walca a do jego zatrzymania.

15. Powolne opadanie
Zaprojektuj i wykonaj urządzenie z kartki papieru formatu A4 o gramaturze 80 g/m2, które by jak najdłużej spadało z wysokości 2,5 m. Dopuszczalne jest u życie niewielkiej ilości kleju. Zbadaj wpływ istotnych parametrów.

16. Strumień dymu
Otwór szklanego słoika nakryto celofanem (można te użyć cienkiej folii do żywności). Ciasno zwiniętą rurkę papierowa o długości 4-5 cm umieszczono szczelnie w celofanowym wieczku, orientując ja poziomo. Gdy zapali się zewnętrzny koniec rurki, gesty dym wpływa do środka słoika. Zbadaj to zjawisko.

17. Wikingowie
Według legendy Wikingowie potrafili żeglować przez ocean nawet przy pochmurnej pogodzie, posługując się kryształami turmalinu. Zbadaj, jak możliwa jest nawigacja z wykorzystaniem materiału polaryzacyjnego. Jaka jest dokładność tej metody.