Wygraliśmy Turniej Młodych Fizyków w Gruzji!

Reprezentacja polski na Międzynarodowy Turniej Młodych Fizyków (International Young Physicist Tournament) wygrywa rywalizacje z 15 krajami z całego świata.

Międzynarodowy Turniej Młodych Fizyków to drużynowy konkurs dla licealistów kończący trwającą rok pracę badawczą nad 17 otwartymi problemami z różnych dziedzin fizyki. Zmagania w Kutaisi (Gruzja) polegają na ‘starciach fizycznych’, w których drużyny prezentują rezultaty swojej pracy, a następnie ścierają się w debatach na ich temat. Drużyna w składzie Jan Turczynowicz (kapitan), Mikołaj Czarnecki, Maciej Dąbkowski, Igor Kumela zaprezentowała w finale swoje opracowanie zadania dotyczącego nieliniowych drgań sprzężonych. Mimo obostrzeń, przez które szkoły były zamknięte, drużyna intensywnie pracowała przez cały rok dzięki pomocy Fundacji Klub Naukowy Fenix udostępniającej swoje laboratoria do pracy entuzjastom fizyki.

Zawody trwały tydzień i zakończyły się ścisłym finałem w którym Polska (45.0 pkt) pokonała Słowację (42.2 pkt) i Austrię (40.8 pkt), osiągając najlepszy wynik od 2004 roku kiedy poprzednio przywiozła puchar do domu.