Zwycięstwo w Pakistanie (IYPT 2023)

Reprezentacja Polski zwyciężyła w zawodach międzynarodowego Turnieju Młodych Fizyków 2023, zdobywając puchar oraz złoty medal.

Polscy licealiści zdobyli pierwsze miejsce na 36-tym Międzynarodowym Turnieju Młodych Fizyków w Murree w Pakistanie. Drużynę stanowili członkowie Klubu Naukowego Fenix w składzie: Paweł Ptaszek (kapitan), Jakub Soboń, Szymon Markiewicz, Maksymilian Ogiela i Malwina Górska. Natomiast opiekunami drużyny byli Jan Turczynowicz, Radost Waszkiewicz oraz Łukasz Gładczuk. Jest to już trzeci rok z rzędu, w którym reprezentacja Polski zdobyła złoty medal.

Uczestnicy konkursu mieli rok na zbadanie 17 problemów naukowych, zaproponowanie modelu teoretycznego oraz przeprowadzenie odpowiednich pomiarów. W tym roku próbowali wyjaśnić m.in., dlaczego można podnieść pojemnik z ryżem po wsadzeniu do niego łyżki, a strumień wody ugina się po przejściu przez pochylone sitko. Badali także jak długie powinno być pobocze drogi by zatrzymać poruszający się obiekt oraz czemu, gdy na powierzchnię farby akrylowej umieści się mieszaninę tuszu z alkoholem obserwuje się fraktale.

Turniej przybiera formę debat, podczas których każda drużyna na zmianę przyjmuje rolę referenta, oponenta i recenzenta. Zdaniem referenta jest zaprezentowanie rozwiązania postawionego problemu. Oponent wybiera prezentowany problem i próbuje znaleźć luki w jego rozwiązaniu, natomiast recenzent podsumowuje dyskusję. W tegorocznym turnieju uczestniczyły drużyny z 14 krajów. Po pięciu dniach emocjonujących potyczek Polacy zajęli pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej, kwalifikując się do finału, w którym zmierzyli się w ze Słowacją i Tajlandią, ostatecznie zwyciężając i zdobywając puchar turnieju.

Sukces był możliwy dzięki wsparciu licznych instytucji w tym Fundacji PZU, AlphaLab Capital, Matrans, Polskiego Towarzystwa Fizycznego, Instytutu Fizyki PAN oraz Politechniki Warszawskiej.